Predsavzatia 2021

Nový rok, nové ja. Prečítaj si, čo by si mala zmeniť vo svojej pleťovej starostlivosti, aby si dosiahla zdravší vzhľad pleti a cítila sa skvelo.

Rok 2020 mnohým z nás priniesol veľa voľného času, ktorý sme venovali rôznym záľubám. Niekto viac čítal, iný začal cvičiť alebo si konečne našiel čas zamerať sa na samého seba a na svoju rutinu. Aby sme vykročili do nového roka správnou nohou, mali by sme sa obzrieť za tým minulým.

Starostlivosť o našu pokožku je jedným z najlepších spôsobov ako sa postarať o seba zvonka aj zvnútra. Aby sme získali všetky benefity zo starostlivosti o pokožku, je pár vecí, ktoré by sme mali mať na pamäti. Ak si začiatočníčka alebo máš pocit, že potrebuješ urobiť nejaké zmeny vo svojej rutine, čítaj ďalej, pripravila som niekoľko tipov k starostlivosti o pleť.

Zameraj sa na svoju rutinu a produkty, ktoré používaš. Predtým ako začneš horlivo nakupovať nové produkty, nájdi si čas a rozhodni, ktoré produkty skutočne potrebuješ v jednotlivých krokoch svojej pleťovej rutiny. Nie každý potrebuje 10 krokov pleťovej rutiny, niekomu stačia 3-4 kroky k spokojnej pokožke. Používanie prebytočného množstva rôznych produktov môže nakoniec viesť k podráždenosti pleti, prípadne zhoršeniu jej stavu alebo objaveniu iných problémov. Okrem potrebných produktov, ako čistiaci gél, krém alebo olejček, vyhľadaj produkt, ktorý sa zameria na aktuálny problém. Napríklad, ak ti ťahá na tridsiatku, mala by si zvážiť zaradiť nejaký anti-age produkt.

Urob si poriadok v kúpeľni . Prvá vec, ktorú musíš urobiť je vyhodiť všetky exspirované produkty. Nielenže po uplynutí exspirácie postupne strácajú svoju efektivitu, v niektorých prípadoch ti môžu spôsobiť ďalšie nežiaduce problémy ako podráždenie, vyrážky a alergické reakcie.

Niekto má rád minimalizmus aj vo svojej starostlivosti o telo. Zdroj: two cosmetics

Rob si prieskum. V dnešnej dobe plnej reklám a influencerov propagujúcich produkty je veľmi ľahké podľahnúť kúpe. Nemyslím to zle, aj my spolupracujeme s influencermi, avšak niekedy je lepšie byť opatrná a neveriť každej reklame, ktorá sľubuje zázraky.

Spoznaj svoju pleť. Pred kúpou nového produktu, je lepšie vedieť aký máš typ pleti. Napríklad, ak trpíš akné a mastnou pleťou, mala by si sa vyhýbať príliš mastným a „ťažkým“ produktom, ktoré by tvojej pleti mohli len priťažiť. Naopak, suchá pleť potrebuje mastnejšie produkty, ktoré pleť vyživia. Ak máš normálnu pleť, si šťastný jedinec, pretože väčšina produktov ti sadne. Nezabúdaj však, že aj mastná pleť môže byť dehydratovaná. To, že máš mastnú pleť neznamená, že nepotrebuješ krém, no musí to byť ten správny.

Nauč sa viac o zložení a ingredienciách. Každý sa rád učí nové veci, no a keď sa jedná o pleť, malo by to platiť dvojnásobne. Ak sa zaujímaš o jednotlivé ingrediencie a chceš o nich vedieť viac, sleduj môj instagram @martinahrvth , kde nájdeš informácie o zloženiach rôznych produktov a v prípade potreby ti tu taktiež rada poradím.

SPF, SPF a SPF. Tajomstvo mladosti a krásnej sviežej pleti sa skrýva v pravidelnom používaní produktov s obsahom ochranného faktora. Nezaleží na tom, či je leto, či zima, naša koža je stále vystavovaná slnečnému žiareniu. Slnečné žiarenie spôsobuje rýchlejšie starnutie pleti, ktoré vedie k hyperpigmentácií a prílišné slnenie bez dostatočnej ochrany zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Mojim osobným predsavzatím na rok 2021 ako výrobcu kozmetiky je vyvinúť produkty na celoročnú ochranu pred slnečným žiarením. Takže #staytuned a držte palce.

Zabudni na odličovacie obrúsky. Odličovacie obrúsky sú pohodlnou voľbou pre odlíčenie v prípade, ak sa ponáhľaš alebo ak nemáš inú možnosť odlíčenia/vyčistenia pleti. No mala by si sa im vyhýbať ako sa len dá. Častým používaním odličovacích obrúskov vystavuješ svoju pleť pôsobeniu syntetických konzervantov, ktoré majú za úlohu zabrániť kontaminácii utierok mikroorganizmami. Práve konzervanty, v niektorých prípadoch chemikálie uvoľňujúce formaldehyd a surfaktanty, spôsobujú podráždenie pokožky a urýchlenie procesu starnutia. Ďalším dôvodom prečo ich nepoužívať je, že čistenie pleti obrúskami je neefektívne. Dochádza len k mechanickému povrchovému čisteniu, kedy pokožka nie je dostatočne zbavená nečistôt. Správnou aplikáciou pleťového čistiaceho produktu sa pleť vyčistí hĺbkovo a odstránia sa všetky nečistoty. Ďalším dôvodom prečo nepoužiť obrúsky je ten environmentálny. Sú na jedno použitie a tým vytvárajú zbytočný odpad.

Dokonale vyčistená pleť je základom zdravého vzhľadu. Zdroj: two

Nikdy nezaspávaj s makeupom. Jeden z dôvodov, ktorý spôsobuje najväčšie problémy, je spánok s neodlíčenou pleťou. Snaž sa zbaviť tohto zvyku a odlíč sa, aj keď sa ti naozaj nechce alebo si veľmi unavená. Pleť sa počas noci regeneruje a makeup tomuto procesu bráni, upcháva póry a ráno sa môžeš zobudiť s nepríjemnou vyrážkou. Ďalším dôvodom je, že neodlíčená pleť rýchlejšie starne, a to určite nechceš.

Pravidelne navštevuj kozmetičku. Čítanie blogov, článkov alebo pozeranie videí o starostlivosti o pleť je super, no ak máš problém, s ktorým bojuješ už dlhší čas, mala by si zvážiť návštevu kozmetického salóna. Kozmetičky sú profesionálky, ktoré vedia, čo tvoja pleť potrebuje a odporučia aktívne látky na základe typu pleti. Samozrejme, nemusíš kozmetičku vyhľadať len ak máš problém, ideálne je, navštevovať ju jedenkrát za mesiac-dva a dopriať nielen pleti zaslúžený relax.

Každý sme iný, preto neexistuje jeden návod na dokonalú rutinu. Maj však na pamäti: dôkladné čistenie, hydratáciu, aplikáciu SPF a pravidelnú návštevu kozmetičky. Do roku 2021 prajeme tebe a tvojej pleti kopec zdravia, radosti a lásky. Enjoy your skincare.

Vytlač, prilep na chladničku a dodržuj. PF 2021 Zdroj:two