Zero waste odličovacie tampóny

Dnešný blog bude venovaný jednému z našich najpredávanejších výrobkov – zero waste odličovacím tampónom. Ukážeme vám z čoho a ako ich vyrábame, ako ich používať, prečo si ich kúpiť a čo sa stane s odpadom vzniknutým z výroby našich tampónov.

Nápad vyrábať látkové odličovacie tampóny mi prišiel na um pred približne 2 rokmi. V tom čase som hľadala rôzne alternatívy k životnému štýlu zero waste. Natrafila som na zahraničný blog, kde slečna takýto tampón uštrikovala. Mne sa to však nezdalo ako príjemná alternatíva, preto som pátrala ďalej až som nakoniec nakúpila látky na skúšobné kusy. Odvtedy prešlo pár mesiacov, až sme vytvorili kvalitný tampón. Tampón je z jednej strany z froté látky a z druhej strany z jemného bavlneného úpletu. Ako sa taký tampón vyrába?

Prvým krokom výroby tampónu je, nastrihať si látky do požadovanej veľkosti. Potom látky naukladáme na seba tak, aby perfektne pasovali a zošijeme ich po stranách. Skontrolujeme stehy a voilá, tampón je na svete. Tampóny potom zabalíme po 7 kusov do kompostovateľnej krabičky.

Častokrát dostávame otázky na používanie a starostlivosť o tampóny:

Pre odlíčenie očí použite jemnejšiu, úpletovú stranu tampónu. Na tampón nadávkujte váš obľúbený odličovač a odlíčte oči ako bežným vatovým tampónom.

Pre odlíčenie tváre použite drsnejšiu froté stranu tampónu. Nadávkujte odličovač a odlíčte, alebo vyčistite tvár ako s bežným vatovým tampónom.

Po odlíčení môžete tampón oprať v rukách v teplej vode s mydlom, nechať vysušiť a môžete ho použiť na ďalší deň. Odporúčam tampóny oprať aspoň 1x za dva týždne v práčke na 60 stupňoch.

Prečo si takéto tampóny zadovážiť? 

Okrem toho, že náš tampón je dvakrát väčší ako ten klasický na jedno použitie, čiže si s ním viete odlíčiť väčšiu plochu, jeho hlavnou myšlienkou je zamedziť tvorbe odpadu.

V roku 2019 sa nám spoločne podarilo zamedziť tvorbe približne 16 800 000ks jednorázových vatových tampónov. Úžasné číslo! Ďakujeme!

Určite ste si všimli, že pri výrobe tampónov vzniká látkový odpad. Nebojte sa, nevyhadzujeme ho do koša. Čo by to boli za zero waste tampóny, keby sme ich nespotrebovali? 

Dostali sme výborný nápad, ako tento odpad zužitkovať a dokonca tak pomôcť niekomu, kto to naozaj potrebuje.

Odpad z tampónov poslúži ako skvelý výplňový materiál, ktorý zároveň zahreje. Začali sme preto šiť pelechy pre štornohých miláčikov. 
Podarilo sa nám ich ušiť už niekoľko a my sme sa rozhodli, že ich darujeme útulkom. Chceli by sme, aby ste nám s tým pomohli. Preto vás vyzývame zapojiť sa do februárovej valentínskej zbierky pre útulky: Ukáž lásku a pomôž útulku.

Celý február môžete nosiť deky, hračky, vodítka a ďalšie potreby pre psov a mačky, mäsové konzervy a granule do nášho kamenného obchodu na Klemensovej 1. Zároveň bude na Instagrame prebiehať hlasovanie, ktoré útulky potešíme darmi. Môžete nám taktiež zasielať tipy na útulky.

Vopred ďakujeme za zapojenie sa, prajeme vám voňavý deň

https://youtu.be/zFU_xq01sXc