Prečo robiť patch test?

Po rozbalení tvojej novej objednávky two cosmetics môže byť lákavé preorganizovať si rutinu a ihneď začleniť nové prírastky, ALE máme pre teba niekoľko dôležitých rád, za ktoré sa nám tvoja pleť poďakuje.

PREČO BY SI SI MALA UROBIŤ PATCH TEST?

Patch test, najmä ak používaš silnejšie aktívne látky, môže ochrániť pokožku pred alergickými reakciami, podráždením a reaktívnymi prasklinami, ktoré by mohli spôsobiť dlhodobé poškodenie kožnej bariéry.

– Pri zavádzaní nového produktu do rutiny

Ak používaš nový produkt prvýkrát (aj keď si danú zložku použila už predtým), koncentrácia a zloženie sa môžu v jednotlivých značkách a produktoch líšiť. Patch test môže preto eliminovať akékoľvek riziká prechodu na novú značku.

– Pri vrstvení s inými účinnými látkami

Dávaj pozor na vrstvenie viacerých sér alebo aktívnych zložiek, pretože môžu existovať nekompatibilné zložky, ktoré by mohli spôsobiť reakcie. 

– Pri zvyšovaní koncentrácie alebo frekvencie účinných látok

Produkty ako retinol, kyselina glykolová, beta-hydroxykyselina, vitamín C a ďalšie BHA/AHA môžu byť pre citlivú pokožku príliš silné, najmä ak sa používajú príliš často. Pokožka môže tiež potrebovať čas, aby si “zvykla” na nové produkty a zvýšenú koncentráciu. Dôslednosť používania je dôležitejšia ako frekvencia.

AKO VYKONAŤ PATCH TEST

Aplikuj malé množstvo produktu na vnútornú stranu predlaktia alebo za ucho. Počkaj aspoň 24 hodín, aby si zistila, či dôjde k podráždeniu, ale uvedom si, že môže trvať až 72 hodín, kým sa reakcia prejaví.

Vnútorná strana predlaktia, alebo koža za uchom je jemná ako pokožka na tvári, ale môžeš produkt naniesť aj na líce alebo bradu, ak chceš konkrétne otestovať, či ti produkt spôsobí reakciu.

Odporúčame robiť patch test produktov jeden po druhom, takže ak dôjde k reakcii, je jasné, ktorý produkt alebo zložka je príčinou a môže byť odstránená. Zavedením všetkého naraz vzniká vyššie riziko podráždenia a poškodenia kožnej bariéry.

POMOC! MÁM REAKCIU

Ak si počas patch testu zaznamenala reakciu alebo akékoľvek podráždenie, ako je začervenanie, svrbenie alebo pálenie, miesto opláchni a prestaň produkt používať. Ak je reakcia závažná, poraď sa so svojím lekárom alebo dermatológom.

Ak by si kedykoľvek potrebovala poradiť, neváhaj a kontaktuj nás na hello@twocosmetics.sk.