Všetko čo potrebuješ vedieť o niacínamide

Niacínamid alebo nikotínamis je forma vitamínu B. Užívanie pomáha pri prevencii nedostatku B3, ktorá môže liečiť akné a ekzémy, je však potrebných viacero ďalších štúdií. Nedostatok viatmínu B3 v tele môže viesť k chorobám kože, obličiek či mozgu. Avšak niacínamid má oveľa viac výhod, najmä ak sa naň pozrieme z pohľadu všeobecného zdravia pokožky. Čítaj ďalej o jeho beneftoch, čo hľadať v produktoch a oveľa viac.

Aké benefity nám niacínamid ponúka?

Imunita – niacínamid pomáha budovať v koži keratín – typ proteínu, ktorý udržiava pleť hladkú a zdravú

Lipidová bariéra – niacínamid napomáha pri budovaní ceramidovej (lipidovej) bariéry, ktorá udržiava v koži hydratáciu. Toto je benefit pre každý typ pleti, špeciálne ak trpíš ekzémom alebo máš zrelšiu pleť.

Minimalizuje začervenanie – niacínamid redukuje začervenania, čo znamená, že môže znižovať začervenania pri ekzémoch, akné a ďalších zápalových procesoch

Minimalizuje póry – okrem toho, že udržiava pleť hydratovanú a hebkú, minimalizuje veľkosť pórov

Reguluje sebum – Benefit hydratovanej pleti nie je len pre tých čo trpia suchou pleťou. Niacínamid taktiež reguluje množstvo tvorby seba (oleja tvoreného v žľazách kože zvaných sebaceous glands) a taktiež reguluje prehnanú aktivitu jeho tvorby z dlhodobého hľadiska.

Chráni pred poškodeniami od slnka – niacínamid dokáže súčasne prestaviť zdravé kožné bunky zatiaľ čo ich chráni pred poškodeniami spôsobenými UV žiarením

Zlepšuje hyperpigmentácie – už koncentrácia 5 % niacínamidu dokáže pomôcť pri zosvetlení pigmentových a tmavých škvŕn.

Chráni pred oxidačným stresom – niacínamid je súčasťou budovaia kožných buniek a zároveň ich chráni pred environmentálnymi stresormi ako slnečné žiarenie, znečistenie a toxíny

Lieči akné – niacínamid napomáha pri rôznych formách akné, najmä pri zápalových formách ako papule a pustule.

Mnoho produktov obsahujúcich niacínamid sú vo forme séra. Sérum vo všeobecnosti by malo byť aplikované po čistení a tonizácií a pred hydratáciou. NIektoré čistiace produkty ale aj krémy obsahujú niacínamid, nájdeme ho aj v pleťových maskách. Niacínamid nájdeme v produktových formuláciách spolu s ďalšími aktívnymi zložkami, s ktorými dobre funguje, napríklad allantoín aleno zinok PCA. Ideálne ak je v produkte s niacínamidom aj kyselina hyaluronová, ktorá zvyšuje vstrebanie produktu.

Tak ako u všetkých nových produktov zavedených do skin care rutiny, neočakávajte zázraky na počkanie. Dôležitá je pravidelnosť a dodržiavanie rannej a večernej rutiny. Neexistuje exaktný čas, kedy môžete začať vidieť výsledky účinkov niacínamidu, avšak podľa štúdií je to po 4 týždňoch pravidelného používania. Po 8 týždňoch badať na pleti, že je hydratovanejšia, hladšia a pružnejšia. Ak nevidíš žiadne výsledky, zmeny k lepšiemu, skontaktuj dermatológa.