Môže prírodná kozmetika obsahovať syntetické látky?

Pojem prírodná kozmetika môže byť definovaný ako kozmetické produkty, ktoré sú vyrobené z rastlinných, živočíšnych alebo minerálnych produktov a ich derivátov. Stretávam sa s rôznymi názormi na pleťovú, vlasovú alebo dekoratívnu kozmetiku, a preto si myslím, že je dôležité vysvetliť, čo je to prírodná kozmetika z pohľadu zloženia.

Pojem prírodná kozmetika nemá vo svete žiadne regulácie alebo právne definície, čiže značky si môžu toto označenie dať na hocijaký výrobok, pričom ten výrobok môže obsahovať aj syntetické zloženie. Sú značky, ktoré na tomto pojme doslova parazitujú a snažia sa ísť trendom, ktorý je aktuálny vo svete a zasa na druhej strane sú aj značky, ktoré si skutočne dávajú záležať na zložení a na tom prírodnom zložení. Suroviny získavané z prírodných zdrojov vieme rozdeliť na 4 základné kategórie:

  1. Kategóriou sú suroviny získané z prírodného zdroja. Čiže si predstavte, že zasadíme nejaký prírodný ker, napríklad šípkový, ktorý vyrastie a po vyzbieraní šípok ich spracujeme, vysušíme, zrniečka vložíme do lisu, ktorý nám vylisuje za studena lisovaný šípkový olej. Toto je produkt, ktorý je získaný priamo z prírodného zdroja. Jeho chemická štruktúra sa nijako nemení a zostáva rovnaká. Tým pádom máme krásny produkt, zachované sú všetky vitamíny, minerály a všetky prospešné látky z tej suroviny a máme krásny voňavý šípkový olej.

  2. Potom tu máme suroviny, ktoré sú získané deriváciou z prírodných zdrojov. Napríklad kokosový olej. Tento olej je perfektná, skvelá surovina, z ktorej sa dajú vyrobiť ďalšie iné suroviny, ktoré spĺňajú inú funkciu v tom výslednom produkte. Z kokosového oleja sa dajú vyrobiť, napríklad emulgáty alebo surfaktanty, čiže ten kokosový olej sa ďalšími chemickými reakciami zmení na úplne inú látku. Napríklad emulgátor zabezpečí to, že spojí vodu s olejom a tým pádom nám vznikne krásna emulzia, čiže môžeme vďaka tomu vyrobiť krémy alebo iné produkty, ktoré sú na vodnej báze.

  3. kategóriou sú suroviny, ktoré sú podobné prírodným. Sú to suroviny, ktoré majú rovnakú chemickú štruktúru, ale sú vyrobené, alebo derivované z prírodných surovín. Do tejto kategórie spadá napríklad kyselina citrónová. Predstavte si, že by sme derivovali kyselinu citrónovú z citrusových plodov. Kyselina citrusová sa používa v miliónoch ton po celom svete. Používa sa nielen v kozmetickom priemysle, ale aj v potravinárskom a ďalších iných odvetviach. Pre jej vysokú spotrebu by bolo veľmi neudržateľné, aby sa vyrábala z citrusových plodov, a preto je oveľa jednoduchšie ju vyrobiť synteticky. Napriek tomu má úplne identickú chemickú udržateľnú štruktúru ako tá z citrusových plodov. Ja som zástanca udržateľnosti, a preto si myslím, že je to oveľa menej zaťažujúce pre planétu. Takisto radšej si dám ten džús, ako keby som chcela, aby sa tie citrusové plody minuli na výrobu kyseliny citrónovej. Takže toto je kategória, do ktorej spadajú produkty, ktoré sú identické chemickou štruktúrou k tým prírodným, ale z udržateľného hľadiska sa vyrábajú synteticky.

  4. kategóriou je rastlinná surovina, ktorá sa chemickou štruktúrou podobá tej syntetickej. Perfektným príkladom na toto je napríklad glykol. Ten sa prevažne získava z minerálneho oleja. Lenže výrobcovia kozmetických surovín sa snažia ísť trendom prírodnej kozmetiky a prírodných ingrediencií, a preto hladali nejakú cestu, aby túto surovinu nahradili. Glykol vo všeobecnosti je veľmi využívaná látka nielen v kozmetickom priemysle, ale takisto aj v iných odvetviach. Napríklad vo farmaceutickom priemysle a jej spotreba je tiež veľmi vysoká. Preto našli, alebo vyvinuli spôsob ako tento glykol nahradiť aj v rastlinnej podobe. Glykol sa vyrába z cukrovej trstiny, ale jeho štruktúra je identická tomu glykolu, ktorý sa získava z minerálneho oleja. Tu tiež môžu vzniknúť dva názory alebo dva tábory ľudí, ktorí si môžu povedať, že ja nechcem používať niečo, čo bolo vyrobené z minerálneho oleja, ale na druhej strane môže tiež vzniknúť skupina ľudí, ktorí si môžu povedať, je to tiež vyrobené z rastlín, a tým pádom je to pre mňa v poriadku. Neustále opakujem, že chemická kozmetika neexistuje. Jedlo, ktoré jeme, vodu, ktorú pijeme, vzduch, ktorý dýchame, je chemikália, takisto my sme zložení z chemikálií, preto som zástancom toho, že to, čo je vyrobené synteticky, nemusí znamenať automaticky, že je to zlé a nebezpečné.

Prírodná kozmetika pre mňa znamená, že tá kozmetika neobsahuje žiadne nebezpečné syntetiká, neobsahuje farbivá alebo parabény, alebo iné dráždivé zložky. Aj pri výrobe našich prírodných produktov vznikajú rôzne chemické reakcie, a takisto používame zložky, ktoré boli buď vyrobené polosynteticky, alebo niektoré zložky musia byť vyrobené synteticky, ako som napríklad spomenula kyselinu citrónovú. Je to však uhol pohľadu a ja vždy dávam prednosť rozumu a udržateľnosti. 

Kozmetické produkty vo všeobecnosti nerobia zázraky na počkanie, a zároveň nie každému môžu sadnúť. Veľmi dôležité je preto si určiť problém, ktorý potrebujem riešiť, nájsť si ten správny produkt a vytvoriť si rutinu, a najmä ju dodržiavať. To isté platí nielen pre pleťovú, ale aj vlasovú a telovú starostlivosť.