Okrem zmeny počasia a teplôt počas zimy začnete pociťovať aj zmeny na vašej pokožke. Suchá, drsná a svrbiaca pokožka sprevádza túto sezónu ako špeciálny hosť. Zaujímalo by vás, prečo?
Vaša pokožka sa udržiava hydratovaná priťahovaním vlhkosti z prostredia. Keď sa vlhkosť zníži, vaša pokožka sa dehydratuje a je suchá.
Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť a ktorým sa vyhnúť, aby ste si túto zimu udržali hydratovanú a jemnú pokožku. Tak teda, ako sa starať o pleť v zime?
Stále potrebujete SPF
To, že je zima, neznamená, že by ste nemali myslieť na ochranu svojej pleti voči slnečnému žiareniu. Zatiaľ čo v zime je UVB menej, úrovne UVA sú stále dostatočne významné na to, aby vplývali na starnutie našej pokožky. Vytvorte si zvyk používať krémy s obsahom SPF po celý rok na ochranu vašej pokožky. Keďže UVB je vlnová dĺžka, ktorá stimuluje produkciu vitamínu D, hladiny môžu v zimných mesiacoch klesať a v prípade potreby môžeme doplniť vitamín D3 perorálne.
Zvážte profesionálne ošetrenie pleti
Zima je skvelým obdobím roka na ošetrenie pleti. V letných mesiacoch máme vždy obavy z peelingu či ošetrenia laserom. So slnečným žiarením pred alebo po takýchto zákrokoch je vyššie riziko neželanej pozápalovej hyperpigmentácie. Jeseň a zima preto predstavujú najvhodnejšie obdobie na tieto úkony. Odporúčame však plánovať vopred, uistite sa, že vaša pokožka má čas na to, aby sa upokojila.
Udržujte hydratáciu
Vaša pokožka bude s nástupom chladnejšieho počasia a ústredného kúrenia suchšia a často citlivejšia. Uistite sa, že budete počas dňa dostatočne dbať na hydratáciu; vymeňte kávu za zelený čaj, ktorý má skvelé antioxidačné účinky, nezabúdajte tiež na čistú vodu. Vo všeobecnosti platí, že ak je vaša pokožka po umytí napnutá, je pravdepodobné, že čistiaci prostriedok, ktorý používate, narušil vašu kožnú bariéru. Pokožka by mala byť po umytí pokojná a hydratovaná, takže skúste siahnuť po prípravku na jemné čistenie pleti.
Venujte zvýšenú pozornosť citlivej pokožke
Ľudia s citlivou pokožkou môžu pociťovať zvýšený alebo výraznejší pocit chladu alebo vetra ako tí, ktorí ju nemajú. Aj keď je dôvod citlivosti u každého iný, niektoré výskumy naznačujú, že jedným z faktorov môže byť fakt, že ľudia majú doslova rôzne stupne citlivosti v nervových vláknach spájajúcich našu pokožku s mozgom. Použitie bohatšieho alebo upokojujúceho hydratačného krému s vitamínom E môže pomôcť tieto zmeny vyvážiť. Odporúčame v dennej starostlivosti vyhľadať zložky, ktoré dokážu upokojiť podráždenú pokožku, znižovať zápaly a začervenania, ako je napríklad kyselina glykolová a glukonolaktón, ktorý napraví narušenú kožnú bariéru. Nájdete ho v čistiacom géle AM/PM Routine Cleansing Gel. Vhodný je aj krém pre citlivú pokožku s obsahom kyseliny hyalurónovej a bisabolom.
Sledujte šupinatú pokožku na dermatitídu
Ak si v zimných mesiacoch všimnete šupiny okolo nosa a obočia, môže sa u vás vyvinúť dermatitída, o ktorej sa predpokladá, že ju zhoršujú kvasinky. Studené zimné počasie je tiež známym spúšťačom. Odporúčame natierať si postihnuté miesta krémom s Aloe Vera a vitamínom C dvakrát denne počas týždňa a pravidelne, aby ste znížili recidívu. Tiež, ak začnete praktizovať jemné umývanie pokožky a hydratáciu dvakrát denne, pomôže vám to. Niekedy môže byť na krátky čas potrebný aj protizápalový krém a tu vám môže poradiť váš lekár. Ako pri väčšine kožných ochorení, včasný zásah ich často zastaví.