10 jednoduchých pravidiel čistenia pleti

Čistenie pleti, veru, nie je malina. Riaď sa týmito pravidlami pre šťastnú a spokojnú pleť! 💗

Čistenie pleti je jedným z najdôležitejších a kľúčových krokov v pleťovej starostlivosti. Správnym čistením pleti dosiahneme požadované výsledky. Mnoho ľudí si myslí, že umývanie tváre je potrebné pre odstránenie make-upu alebo ju treba umývať iba keď je špinavá. Treba si však uvedomiť, že tvár, respektíve celá naša hlava je jedným z mála častí tela, ktorá je vystavovaná vonkajšiemu prostrediu nonstop po celý rok. To znamená, že jej treba venovať extra čas a starostlivosť ak chceme aby bola zdravá. Najdôležitejším čistením pleti je práve večerné čistenie. Odstránenie make-upu, nečistôt a mastnoty zachytenej na tvári počas celého dňa pripraví pleť na nočné regeneračné a obnovujúce procesy.

Takže ako spieva Dua Lipa v piesni New Rules, poďme si osvojiť nové pravidlá a spievajme: I’ve got new rules I count them:

1. Dôkladne odstráň všetok make-up. Použi jemný odličovač, napríklad náš PM ROUTINE CLEANSING BALM. Úlohou pórov je vypudzovať toxíny počas noci. Ak sú upchaté a zanesené, sú náchylné na zápaly. To platí pre všetky typy pleti. Odporúčame dvojkrokové večerné čistenie pleti. Prvým krokom je spomínaný PM ROUTINE CLEANSING BALM a následne jemný čistiaci gél alebo krém, napr. AM/PM ROUTINE CLEANSING CREAM PREBIOTICS.

2. Nepoužívaj na tvár mydlo! Mydlo na tvár je vhodné iba v prípade kedy je špeciálne naformulované na použitie pre pleť. Čistiace balzamy a krémy sú vhodné aj pre tú najcitlivejšiu pleť. Ľudia majú tendenciu si myslieť, že čistiace produkty by mali byť penivé, pretože len pena dokáže pleť vyčistiť. To však nie je pravda, pretože niektoré surfaktanty (peniace zložky) môžu v skutočnosti narušiť kožnú bariéru a pleť v konečnom dôsledku poškodiť.

3. Používaj vlažnú vodu. Najprv si vyvrátime jeden mýtus. Póry nie sú dvere a teda teplá voda ich neotvára a studená ich nezarvára. Pravdou je že extrémy pleti neprospievajú, či už ide o veľmi teplú alebo veľmi studenú vodu, môže spôsobiť podráždenia, alebo pleť veľmi vysušiť.

4. Tvár jemne osuš. Vždy maj pripravený uteráčik, ktorý používaj len na tvár a pravidelne ho vymieňaj. Uteráčik si jemne pritlač na tvár a tak ju osuš. Vyhni sa drhnutiu kože, zbytočne si ju môžeš rozdráždiť.

5. Nevynechaj krk. Čistenie dekoltu je rovnako dôležité ako čistenie tváre a krku. Mnoho ľudí však zabúda na tento dôležitý krok pri svojej rutine čistenia pleti. Dekolt je totiž často vystavený slnku a vonkajším faktorom, ktoré môžu poškodzovať pokožku a spôsobovať jej starnutie. Preto je dôležité používať špeciálne produkty na čistenie dekoltu a zahrnúť tento krok do svojej rutiny čistenia pleti. Na trhu existuje mnoho kvalitných prírodných produktov určených práve na čistenie dekoltu, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty a zároveň udržujú pokožku hydratovanú a zdravú. Je tiež dôležité používať krém s ochranným faktorom na dekolt, aby sme predišli jeho poškodzovaniu slnečným žiarením. Ak sa budeme venovať čisteniu dekoltu tak isto starostlivo ako čisteniu tváre, pomôžeme si udržať pokožku zdravú, mladistvú a krásnu.

6. Nepreháňaj to s čistením. Základ je vyčistiť si pleť ráno a večer. Odporúčame si pleť vyčistiť aj jemným gelom po športovej aktivite.

7. Pozor na prílišnú exfoliáciu. Koža má prirodzenú ochrannú bariéru, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť. Jedným zo znakom preexfoliácie je precitlivenosť, podráždenie, vyrážky, štípanie pri aplikácií ďalších produktov. Exfoliačné produkty sú skvelé, avšak treba si dobre premyslieť kedy aký používať.

8. Po čistení aplikuj hydrolát. Hydrolát síce nepatrí k samotnému čisteniu, avšak je dôležité myslieť na to, čo prichádza po čistení. Hydroláty sú jemné kvetové vody bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály. Hydroláty odporúčame nielen pre ich úžasné benefity, ale najmä pretože pri navlhčenej pleti lepšie penetrujú aktívne látky z ďalších produktov do hlbších vrstiev kože.

9. Po hydroláte nasleduje sérum alebo krém. Pleťové sérum je jedným z najdôležitejších krokov v rutine starostlivosti o pleť. Obsahuje vysokú koncentráciu účinných látok, ktoré majú priamy vplyv na pokožku a jej zdravie. Séra sú špeciálne navrhnuté na rôzne problémy s pleťou, ako napríklad na vrásky, jemné linky, tmavé kruhy pod očami, zväčšené póry a iné. Okrem toho, že sérum poskytuje pokožke potrebnú hydratáciu a živiny, môže tiež pomôcť obnoviť pokožku a zlepšiť jej textúru. Pleťové sérum by malo byť aplikované na očistenú tvár a krk pred použitím hydratačného krému, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť a vstrebateľnosť.

10. Experimentuj a informuj sa. Jedným zo spôsobov ako si nájsť pre seba tie pravé produkty je odsledovať si rutinu ľudí s podobným typom pleti. Instagram alebo iné platformy sú bohaté na tento obsah. Napríklad ľudia s akné dodržiavajú dvojkrokové čistenie a ako aktíve látky vyhľadávajú kyselinu salicylovú, pretože tieto kroky udržujú ich problémy na uzde. Čistenie je prvým krokom rutiny, avšak je kľúčový. Čo najzdravší a najprirodzenejší vzhľad pleti závisí aj od ďalších používaných produktov, od toho či sa hýbeš, fajčíš a ako sa stravuješ. Najlepším spôsobom ako zistiť aký čistiaci produkt potrebuješ, je určiť si ciele čistenia (dvojkrokové, jednokrokové) a limity (typ pleti, cena produktu, atď.).

Ako vyzerať sviežo?

Zdravá a svieža pleť má niekoľko charakteristických znakov. Je hladká a rovnomerne farebná, bez viditeľných vyrážok, škvŕn. Pôsobí hydratovaná a má prirodzený lesk, bez nadmernej mastnoty alebo sucha. Pleť by mala mať aj pružnosť a jemnosť, ktoré sú znakmi zdravej kože.

Okrem toho, zdravá a svieža pleť má aj jasný a rovnomerný odtieň, bez známok pigmentácie alebo nepravidelností. Môže sa mierne líšiť v závislosti od typu pleti, ale všeobecne by mala mať jemnú textúru a byť bez viditeľných pórov alebo zväčšených pórov.

Pravidelné čistenie a hydratácia sú kľúčové pre udržanie zdravej pleti.

Ako súčasť starostlivosti o pleť by sme mali tiež používať produkty s vysokou kvalitou zložiek, ktoré sú vhodné pre náš typ pleti. Pravidelné používanie pleťového séra, krému s ochranným faktorom a masky tiež pomáha udržiavať pokožku zdravú a sviežu. Alfa omegou by pre nás malo predstavovať poctivé odličovanie bez výnimky!

V neposlednom rade, zdravá a svieža pleť môže byť tiež odrážaním zdravého životného štýlu, ako je zdravá strava, dostatok spánku a cvičenie. Tieto faktory môžu mať vplyv na celkovú kondíciu nášho tela a takisto aj na zdravie a vzhľad našej pokožky.