Príroda vs. veda
Tento článok je skôr mojou vlastnou úvahou. Bude to piaty rok, čo sa venujem kozmetike a už je to pár týždňov, čo sa nad touto otázkou zamýšľam. Preto som si povedala, že to napíšem, aby som to dostala z hlavy von!
Príroda verzus veda.
Veľké komerčné značky, ktoré vyvíjajú (častokrát aj testujú na zvieratách) syntetické zložky vo svojich laboratóriách, poukazujú na ich vynikajúce účinky, ktoré prichádzajú po pár použitiach. Jedným slovom VEDA!
Uvedomila som si, že vlastne samotná príroda je veda. Aj pre prírodné zložky sa našiel vedec, ktorý preskúmal všetky ich účinky. Výrobca prírodných ingrediencií na starostlivosť o pokožku musel študovať a urobiť čo najviac výskumov pre nájdenie vlastností konkrétneho rastlinného oleja, či extraktu, alebo vyvinúť takú metódu, aby zaistil, že dokážeme plne využiť výhody rastliny v konečnom produkte. V prírodnom produkte nie je o nič menej vedy, ako v syntetickom. Rozdiel je len v pôvode zložiek.
Ďalej je to veda o zmiešaní všetkých tých prírodných ingrediencií tak, aby sa neoddelili alebo nepokazili, aby po týždňoch používania stále pekne vyzerali, voňali, zatiaľčo v skutočnosti robili niečo pre našu pleť a aby mohli “výkonnostne” konkurovať komerčným značkám – toto je všetko veda.

Slovník definuje slovo “syntetický”, ako vyrobený chemickou syntézou, napodobňujúci prírodný produkt. Mnohé komerčné značky míňajú obrovské peniaze na výskum, ktorým sa snažia napodobňovať, podporovať alebo stimulovať proces, ktorý sa už vyskytuje v prírode. Myslím, že skutočný prínos syntetickej výroby je vo veľkej miere pre samotného výrobcu, ako pre našu pokožku. Jedinou výhodou syntetických zložiek je, že sa dajú vyrábať v priemyselnom meradle a teda v obrovských množstvách a kedykoľvek.
Stále sa však pýtam: Ak sú syntetické zložky vyrobené preto, aby napodobnili tie prírodné, prečo by som mala zvoliť imitácie, keď môžem mať tie skutočné?
Žijeme v dobe, kedy sme zahltení reklamami a odporúčaniami, že to najnovšie je najlepšie. Každý mesiac príde nejaká komerčná značka s úžasnými revolučnými zisteniami a patentmi vyvinutými v najmodernejších laboratóriách, ktoré nás majú zbaviť vrások, celulitídy, akné, či pigmentových škvŕn.
Sú tu však ingrediencie, ktoré sa používajú stáročia. Používali ich staré mamy našich starých mám. Sú to ingrediencie, ktoré sú overené časom a nepoznajú žiadne negatívne účinky. A ja práve toto vidím ako najväčšiu výhodu prírodných ingrediencií.
Ak by vám nestačila overená “história” samotnej ingrediencie, aj v oblasti prírodnej kozmetiky a jej zložiek existuje určitý vývoj. Výrobcovia týchto ingrediencií sa snažia nielen o zachovanie tradície, ale aj o inovatívnosť výrobných procesov. Zelená chémia je novou filozofiou v oblasti chémie a výroby, ktorá sa zaväzuje princípom redukcie odpadu, eliminácie použitia nebezpečných látok, či využívania obnoviteľnej energie. Ide o udržateľný rozvoj. Taktiež sem patrí vývoj nových prírodných zložiek, vývoj prirodzených derivátov surovín, “zelené” metódy výroby, nahradenie živočíšnych zložiek za rastlinné.
V prípade prírodných zložiek nemôžeme očakávať okamžité a viditeľné zmeny. Naše telá sú plné toxínov z potravín, syntetickej kozmetiky, či znečisteného vzduchu. Pri prechode na prírodnú kozmetiku preto buďte trpezlivý. Vaše telo bude postupne vylučovať “bordel” nahromadený vo vašom tele a po čase príde žiadaný účinok.
Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí. Toto pravidlo platí aj pre prírodnú kozmetiku, preto sa o seba starajte aj z vnútra. Vitamíny, minerály dopĺňajte ovocím, zeleninou a hlavne pite čistú neochutenú vodu. To je úplný základ.
Príroda má naozaj čo ponúknuť a my by sme to mali určite využiť. Prírodné zložky majú totiž všetko, čo naše telo potrebuje.
Budem rada, ak napíšete aj vy svoj názor 🙂